Czym się różni ubezpieczenie prywatne od państwowego?
Wiele osób przyjeżdżających do Niemiec ma problemy , pytania i wątpliwości związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem państwowym a prywatnym? Czy muszę być ubezpieczony/-a? Czy mogę ubezpieczyć swoją rodzinę? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Jaką mam wybrać kasę chorych? Czy mając prywatne ubezpieczenie mogę chodzić do lekarza, robić kontrolne badania, itp.? Czy moje ubezpieczenie z Polski jest uznawane w Niemczech?
1. Najważniejszą rzeczą o jakiej należy bezwzględnie pamiętać jest fakt, że każda osoba, która jest zameldowana w Niemczech ma OBOWIĄZEK posiadania niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego.
2. Osoby posiadające zatrudnienie w niemieckiej firmie (umowa o pracę)
na kwotę POWYŻEJ 450 EUR miesięcznie podlegają pod PAŃSTWOWĄ KASĘ CHORYCH. Najbardziej popularną niemiecką kasą chorych jest powszechnie znana AOK (Allgemeine Ortskrankenkasse). Należy pamiętać, że nie wystarczy podać ogólnej nazwy AOK, ponieważ kasa ta ma swoje oddziały w zależności od miejscowości i landu, w których mieszkamy, np. AOK RHEINLAND/HAMBURG, AOK RHEINLAND-PFALZ/SAARLAND, AOK BAYERN, AOK BADEN WÜRTEMMBERG, etc.
Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 15,5 % naszego miesięcznego dochodu brutto. To znaczy, że im więcej zarobimy tym wyższa składka zostanie pobrana z naszej pensji. Posiadając państwowe ubezpieczenie zdrowotne mamy możliwość w ramach opłacanej przez nas składki dołączyć do swojego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Nie ma to wpływu na wysokość składki.
3. Osoby, które prowadzą na terenie Niemiec własną działalność gospodarczą i również posiadają ciągłość ubezpieczenia z Polski (np. z ZUSU lub KRUSU) przez minione 18 miesięcy mają możliwość prywatnego ubezpieczenia w państwowej kasie chorych. W takim przypadku należy przedłożyć w danej ubezpieczalni dokument poświadczający dochody z roku poprzedniego z Niemiec. Jeżeli nie posiadamy takiego dokumentu należy podać szacowany dochód w roku, w którym zawieramy ubezpieczenie. Od tej kwoty zostanie naliczona miesięczna składka (również w skali 15,5 % miesięcznego dochodu).
Bardzo istotnym jest, żeby szacowany dochód był możliwie jak najbardziej rzeczywisty, ponieważ kasa chorych ma prawo skontrolować przedsiębiorców i w przypadku jeśli osiągany przez nich dochód jest wyższy niż ten który podali jako szacowany, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższe składki oraz pokryć różnicę poprzednich.
4. W przypadku osób, które przyjeżdżają do Niemiec i nie mają ciągłości ubezpieczenia oraz nie są zatrudnione, mają możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnej ubezpieczalni. W takiej sytuacji składki zdrowotne są zazwyczaj naliczane ze względu na wiek, tzn. im starsza osoba tym wyższa składka. Przy takich ubezpieczeniach zazwyczaj nie ma możliwości dołączyć do swojego ubezpieczenia członków rodziny, tylko na każdą osobę zawrzeć oddzielną umowę. Wiąże się to z automatycznym wzrostem kosztów naliczanych od wieku każdego z członków rodziny.Niewątpliwym plusem ubezpieczeń prywatnych jest fakt, że nie ma obowiązku płacenia składek wstecz- czyli do momentu, od kiedy byliśmy w Niemczech bez ubezpieczenia. W państwowych kasach jest to niestety wykluczone.
5. Zawierając umowę ubezpieczeniową z prywatną ubezpieczalnią zwróćmy uwagę, czy obowiązuje nas tzw. wkład własny. To znaczy, że ubezpieczalnia pokryje koszty naszego leczenia dopiero od konkretnej kwoty.
Pamiętaj! Jeżeli posiadasz meldunek w Niemczech a pozostajesz przy swoim polskim ubezpieczeniu- na terenie Niemiec będzie ono honorowane tylko i wyłącznie w nagłych przypadkach!!!
Nie zwlekaj ! Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę już dziś! Nie narażaj się na coraz wyższe składki bądź konieczność płacenia ich wstecz!
Masz pytania? Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego?
zpraszamy do kontaktu
www.ubezpieczenia-saarland.com
gewerbe a ubezpieczenie, ubezpieczenia dla firm w niemczech, ubezpieczenia na gewerbe, ubezpieczenia zdrowotne na gewerbie, ubezpieczenia w niemczech,
Niestety nie miałem okazji być w tym kraju więc za bardzo nie wiem jak wygląda tam kwestia ubezpieczeń. Za to z miłą chęcią zaglądam do http://kompleksowaochrona.pl/ i jestem zdania, że jak najbardziej informacje u różnego rodzaju ubezpieczeniach przydają się.
OdpowiedzUsuńJa jestem bardzo zadowolona z faktu posiadania ubezpieczenia w https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie i moim zdaniem jest to świetna sprawa. Tym bardziej, że każdy z nas ceni swoje życie i zdrowie więc moim zdaniem warto jest po prostu się ubezpieczać.
OdpowiedzUsuńW sumie jeśli chodzi o kasy chorych to ja nie wiem czy u nas to nadal funkcjonuje. Jednak dziś trochę opieka medyczna się zmieniła i myślę, że warto jest być na bieżąco. Niedawno również czytałem na stronie https://podstawybiznesu.pl/obowiazki-lekarzy-w-czasie-epidemii/ o tym jakie obowiązki mają lekarze w czasie epidemii.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa raczej nie znam się na tych sprawach i tym bardziej w tym kraju. Jak najbardziej same ubezpieczenia są dla mnie ważne i muszę przyznać, że lubię czuć się bezpiecznie. Po przeczytaniu https://kioskpolis.pl/co-znaczy-nnw-i-co-obejmuje-ubezpieczenie-nnw/#kotwica2 także dokładnie zdaję sobie sprawę z tego czym jest ubezpieczenie NNW.
OdpowiedzUsuń